Solarium, Plaża, Opalenizna

Opalanie bez tajemnic

Słońce

Poprzez swoje światło, ciepło i energię słońce stanowi podstawę życia człowieka, roślin i zwierząt. Słońce stymuluje nasze wnętrze. Daje nam siłę, radość życia, dobre samopoczucie, opaleniznę i zdrowie. Gdy świeci słońce, niełatwo jest zmusić nas do poddania się.


Światło słoneczne

Promienie słoneczne są energią świetlną emitowaną jako fale różnej długości. Rozróżnia się tutaj promienie ultrafioletowe ( światło UV ), światło widoczne i dające ciepło promienie podczerwone ( światło Ir ). Światło UV dzieli się na promienie UV - A, UV - B i UV - C.
Niebezpieczne promienie UV - C zatrzymywane są przez atmosferę i nie docierają do powierzchni ziemi. Skład i siła promieni UV - A i UV - B waha się i zależy np. od pory dnia i pory roku, zanieczyszczenia powietrza, stopnia szerokości geograficznej, czy siły odbicia światła ( woda, śnieg ).


Skóra

Skóra jest największym organem regulującymi ochronnym naszego ciała. Poprzez skórę następuje nasz kontakt z otoczeniem - i to nie tylko fizyczny, ale i zmysłowy. Będąc w dobrym nastroju czujemy się dobrze "we własnej skórze" w pełnym znaczeniu tych słów.
Podczas gdy w minionych stuleciach bladość uważana była za wytworną, to w czasach obecnych naturalna opalenizna ciała jest oznaką aktywności fizycznej, atrakcyjności i zdrowia. Wygląd zewnętrzny stanowi dla coraz większej liczby ludzi wyraz osobistego stylu życia. Atrakcyjnie opalona skóra wzmaga siłę oddziaływania. Wszystko jedno czy w pracy, czy też poza nią: każdy prezentuje się po prostu lepiej.


Opalenizna

Opalenizna nie jest w zasadzie niczym innym jak ochrona organizmu przed promieniowaniami słonecznymi. Promieniowanie UV - B pobudza specjalne komórki naskórka ( melanocyty ) do wzmożonego tworzenie białego pigmentu melaniny. Na swej drodze do górnych warstw skóry są one przyciemniane przez promienie UV - A i tlen zawarty we krwi ( pigmentacja pośrednia ). Jeżeli miała już miejsce pigmentacja wstępna, to skóra natychmiast przyciemniana jest przez promienie UV - A ( pigmentacja bezpośrednia ). W procesie opalania promieniom UV - B przypada jeszcze inne zadanie. Powodują one tworzenie się zgrubienia naskórka. Jeżeli optymalnie wykształcone zostaną obydwa właściwe skórze działanie chroniące ją przed światłem ( pigmentacja i zgrubienie naskórka ), to można osiągnąć nawet 40-krotną ochronę przed promieniowaniem świetlnym. Przy sztucznym nasłonecznieniu w solarium zachodzą takie same procesy jak przy nasłonecznieniu naturalnym. Opalanie w solarium jest zatem doskonałym przygotowaniem do urlopu nad morzem, jeziorami lub w górach.


Balsam dla duszy i ciała

Prawie każdy zna to uczucie: gdy słońce uśmiecha się na niebie, jesteśmy po prostu w lepszym humorze. Medycyna udowodniła już dobroczynny wpływ promieni UV na ciało i duszę. Naturalna witamina D3 powstaje w organizmie tylko pod wpływem słońca lub solarium - dokładniej mówiąc : pod wpływem promieniowania UV - B . Witamina D3 jest jednym z istotnych czynników regulujących gospodarkę wapnia w organizmie, a co za tym idzie wpływa na właściwą budowę kośćca i chroni przed osteoporozą. Temu " słonecznemu hormonowi" przypisywane są jeszcze inne pozytywne właściwości. Pobudza on system immunologiczny, zwiększa sprawność fizyczną, łagodzi depresje i oddziałuje korzystnie na serce i układ krążenia. Także przy leczeniu chorób skóry takich jak: trądzik, łuszczyca i z dużymi sukcesami wykorzystywane jest promieniowanie UV.


Typy skóry

W zależności od typu skóry ludzie różnie reagują na promieniowanie słoneczne. Aby prawidłowo korzystać z dobrodziejstw słońca czy solarium należy znać swój typ skóry. Na całym świecie wyróżnia się sześć typów skóry, podczas gdy w Europie występują przede wszystkim cztery pierwsze z nich:

  • typ skóry I ( około 2% mieszkańców Europy Środkowej):
    Wyraźnie jasna skóra, włosy w odcieniu rudym, niebieskie oczy, bardzo silna skłonność do oparzeń słonecznych.
  • typ skóry II ( około 12% mieszkańców Europy Środkowej):
    Jasna skóra, włosy od blond do jasnobrązowych, oczy od niebieskich do szarych lub zielone, silna skłonność do oparzeń słonecznych
  • typ skóry III ( około 78% mieszkańców Europy Środkowej):
    Skóra normalna, włosy ciemny blond do brązowych, oczy od szarych do brązowych, umiarkowana skłonność do oparzeń słonecznych.
  • typ skóry IV ( około 8% mieszkańców Europy Środkowej):
    Skóra jasnobrązowa do oliwkowej, ciemne włosy i oczy, brak skłonności do9 oparzeń słonecznych.
Solarium - Augustów - Hoża O nas Mapa strony Kontakt